Asosiy mezon - mahsulot raqobatbardoshligini oshirish. "O‘zmetkombinat" AJ mahsulotlari eksport qilinmoqda.
Yaponiyaning "TOYOTA TSUSHO CORPORATION" kompaniyasi vakillari tashrif buyurdi. Tashrif doirasida kompaniya vakillari kombinatning texnologik chiqindilarni qayta ishlash va utilizatsiya qilishga yo‘naltirilgan istiqbolli loyihalari bilan tanishdi.
"O‘zbekiston metallurgiya kombinati" aksiyadorlik jamiyati O‘zbekiston Respublikasida birinchi marta ESG reytinglarining eng nufuzli xalqaro provayderlaridan biri bo‘lgan CDP (Carbon Disclosure Project)dan bahosini oldi.
"O‘zmetkombinat" AJ da malakali kadrlar tayyorlash, ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish maqsadida oliy o‘quv yurtlari bilan hamkorlik qilmoqda.

Главный критерий – повышение конкурентоспособности продукции.
- Состоялся визит представителей японской компании «TOYOTA TSUSHO CORPORATION». В ходе него представители компании ознакомились с перспективными проектами комбината, направленные на переработку и утилизацию технологических отходов.
- Впервые в Республике Узбекистан Акционерное общество «Узбекский металлургический комбинат» получило рейтинг от CDP (Carbon Disclosure Project) — одного из самых авторитетных международных поставщиков рейтингов ESG.
- АО «Узметкомбинат» сотрудничает с высшими учебными заведениями в целях подготовки квалифицированных кадров для развития науки и инноваций.
- Знания и навыки сотрудников совершенствуются на основе современной программы.
- Для работников комбината создано еще одно удобство. В поликлинике «Металлург» внедрена система электронной очереди