10-DEKABR — O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI DAVLAT MADHIYASI KUNI
Bugun — Vatanimiz tarixi va davlatchiligida muhim o‘rin tutuvchi qutlug‘ sana. 1992-yil 10-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasining Davlat madhiyasi qabul qilingan bo‘lib, bu kunda millatimiz o‘zining birligi, irodasi va ozodlikka intilishini yana bir bor tantana qiladi.
Madhiya — bu shunchaki qo‘shiq emas. U — yurt ravnaqiga ishonch, elning jasorati va abadiy qadriyatlarini mujassam etgan muqaddas ramz. Uni har bir kuylashda: — Vatanga muhabbat, — Erkinlikka sadoqat, — Birlik va hamjihatlik ruhi, — Yosh avlodga yo‘l yorug‘ bo‘lgan qadriyatlar aks etadi.
Davlat madhiyasi bizning har bir kunimizga ruh, qadamlarimizga ishonch, kelajagimizga umid bag‘ishlaydi. Bugun butun xalqimiz shu muqaddas ta’rifni yana bir bor yurakdan his qilib, Vatan ravnaqi uchun birlashadi.
Keling, bu qutlug‘ kunda madhiyamizga bo‘lgan cheksiz hurmat va muhabbatni yurakdan tarannum etaylik! Ona diyorimizning shonli tarixi, bugungi taraqqiyoti va barkamol kelajagi uchun faxrlanaylik!

10 ДЕКАБРЯ — ДЕНЬ ГОСУДАРСТВЕННОГО ГИМНА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
10 декабря 1992 года был принят Государственный гимн Республики Узбекистан — один из важнейших символов национальной государственности и суверенитета страны.
Эта дата занимает особое место в истории Узбекистана. Принятие Государственного гимна стало отражением единства народа, его твердой воли и стремления к свободе и независимому развитию.
Государственный гимн — это не просто музыкальное произведение. Это символ веры в процветание страны, мужества народа и его вечных ценностей. В каждом его исполнении находят отражение любовь к Родине, верность идеалам свободы, дух единства и согласия, а также ценности, служащие ориентиром для молодого поколения.
Гимн наполняет нашу повседневную жизнь чувством гордости, придает уверенность в завтрашнем дне и укрепляет веру в будущее. В этот знаменательный день весь народ Узбекистана вновь объединяется вокруг общих целей — во имя устойчивого развития и благополучия страны.
В этот праздничный день выражаем искреннее уважение и глубокую любовь к Государственному гимну, символу славной истории, сегодняшних достижений и уверенного будущего нашей Родины.