KOMBINAT KASABA UYUSHMASI QO‘MITASI FAOLIYATI
Kasaba uyushmasi – fuqarolarning o‘z faoliyati bo‘yicha umumiy kasbiy manfaatlari bilan bog‘liq bo‘lgan, ularning mehnatga oid, boshqa ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarini ifodalash hamda himoya qilish maqsadida tuziladigan, o‘z ustavi asosida faoliyat ko‘rsatadigan ixtiyoriy jamoat birlashmasidir. Kombinat Kasaba uyushmasi qo‘mitasi faoliyati davomida yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar, sport, sog‘lomlashtirish va ekoturizm masalalari, xotin-qizlar masalalari, moliyaviy, iqtisodiy va rag‘bat, mehnat nizolari va ijtimoiy muhofaza, mehnat muhofazasi va yong‘in xavfsizligi masalalari kabi yo‘nalishlarda faoliyat yuritib kelmoqda.
O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi apparatining 2024-yil II-yarim yilligi uchun mo‘ljallangan ish rejasiga asosan O‘zbekiston Metallurgiya va mashinasozlik sanoati xodimlari kasaba uyushmasiga a’zo tashkilotlarda mehnat munosabatlariga oid normativ-huquqiy hujjatlarga rioya etilishi hamda xodimlar uchun qulay va xavfsiz mehnat sharoitlarini yaratish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarni o‘rganish yuzasidan joriy yilning 19-noyabr kuni O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi hamda Toshkent viloyati Kengashi Mehnat huquq va texnik inspektorlari tomonidan “O‘zmetkombinat” AJ mas’ul xodimlari, shuningdek, Kasaba uyushmasi qo‘mitasi vakillari ishtirokida tashkilotda xodimlar uchun yaratilgan mehnat sharoitlari jamoatchilik tartibida o‘rganildi.
O‘rganishlar jarayonida ish beruvchilar, kasaba uyushmasi qo‘mitasi raislari, mutaxassislar va boshqa tegishli mas’ul shaxslarga O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksi, mehnatni muhofaza qilish Qonuni va shunga doir boshqa huquqiy-me’yoriy hujjatlarga muvofiq bo‘lishi xodimlarning ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlariga taalluqli bo‘lgan normativ-huquqiy hujjatlarga hamda texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlarga rioya etilishi yuzasidan tushuntirishlar va tavsiyalar berilib, amaliy yordam ko‘rsatildi.
Shunga alohida to‘xtalish lozimki, o‘rganish jarayonida kombinat Kasaba uyushmasi qo‘mitasi tomonida mehnatni muhofaza qilish talablarining buzilmaganligi, xodimlarning mehnat huquqlari, kasbiy, mehnatga oid, ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlari himoya qilinayotganligi, jamoa shartnomalari va kelishuvlarida nazarda tutilgan mehnatni muhofaza qilishga doir majburiyatlar bajarilayotganligi va asosiysi hech qanday kamchiliklar aniqlanmaganligi tahsinga loyiq bo‘ldi.

ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ ПРОФСОЮЗНОГО КОМИТЕТА КОМБИНАТА
Профсоюз — это добровольное общественное объединение граждан, создаваемое на основе общих профессиональных интересов для представления и защиты их трудовых, а также иных социально-экономических прав и интересов и осуществляющее свою деятельность в соответствии с уставом.
Профсоюзный комитет комбината ведёт системную работу по ряду ключевых направлений, включая вопросы молодёжной политики и духовно-просветительской деятельности, развитие спорта, оздоровительных программ и экотуризма, поддержку женщин, финансово-экономические и стимулирующие меры, урегулирование трудовых споров и социальную защиту работников, а также вопросы охраны труда и пожарной безопасности.
В соответствии с планом работы аппарата Федерации профсоюзов Узбекистана на второе полугодие 2024 года, 19 ноября текущего года в организациях — членах Профсоюза работников металлургической и машиностроительной промышленности Узбекистана - было проведено изучение соблюдения нормативно-правовых актов в сфере трудовых отношений и создания безопасных и комфортных условий труда для работников. В рамках данного мероприятия правовыми и техническими инспекторами Федерации профсоюзов Узбекистана и Совета Ташкентской области совместно с ответственными сотрудниками АО «Узметкомбинат» и представителями Профсоюзного комитета была проведена общественная проверка условий труда, созданных для работников предприятия.
В ходе изучения работодателям, председателям профсоюзных комитетов, специалистам и другим ответственным лицам были даны разъяснения и рекомендации по соблюдению требований Трудового кодекса Республики Узбекистан, Закона «Об охране труда», а также иных нормативно-правовых и технических документов, затрагивающих социально-экономические права и интересы работников. Также была оказана практическая консультативная помощь.
Особо следует отметить, что по итогам проверки со стороны Профсоюзного комитета комбината нарушений требований охраны труда выявлено не было. Права работников на труд, их профессиональные, трудовые и социально-экономические интересы надёжно защищены, а обязательства по охране труда, предусмотренные коллективными договорами и соглашениями, выполняются в полном объёме. Факт отсутствия каких-либо замечаний был высоко оценён проверяющей стороной.