03.12.2024 03.12.2024 5089
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasining 2022–2026-yillarga moʻljallangan investisiya dasturini tasdiqlash hamda investisiya loyihalarini boshqarishning yangi yondashuv va mexanizmlarini joriy etish toʻgʻrisida” 2021-yil 30-dekabrdagi PQ–72-son qaroriga asosan “Oʻzmetkombinat” AJ tomonidan “Quyuv-prokatlash majmuasini qurish” investisiya loyihasi (keyingi oʻrinlarda – Loyiha) amalga oshirilmoqda.
Loyihada amalga oshirilayotgan ishlar:
Mazkur loyihani amalga oshirish doirasida texnologik uskunalarni yetkazib berish uchun “Danieli” (Italiya) kompaniyalar guruhi bilan jami qiymati 359,3 mln yevrolik va qurilish ishlari uchun “Ronesans Avrasya” (Turkiya) kompaniyasi bilan 170,0 mln yevrolik shartnomalar imzolangan.
1. “Ronesans Avrasya” kompaniyasi tomonidan bugungi kunga qadar umumiy bajarilgan ishlar xajmi 91,5% tashkil etdi.
Mazkur loyihani amalga oshirish doirasida bosh pudratchi “Ronesans Avrasya” kompaniyasi tomonidan qurilish-montaj ishlariga 1 513 nafar ishchi-xodim jalb etilgan boʻlib, 281 nafari muhandis-texnik xodimlar hamda 98 ta texnikalar jalb qilingan.
Shu bilan birga, qurilish maydonida “Ronesans Avrasya” kompaniyasi tomonidan quyidagi ishlar amalga oshirilmoqda:
- texnologiya poydevorlarini oʻrnatish;
- poʻlat konstruksiyalarini montaj qilish;
- birlamchi zang tindirish hovuzida temir-beton ishlari;
- ishchi hujjatlarni ishlab chiqish.
2. “Danieli” (Italiya) kompaniyalar guruhi boʻyicha
Kombinat tomonidan jami 318,89 mln yevro miqdorida toʻlov amalga oshirildi. Shundan, qiymati 298,8 mln yevro yoki 94,9% texnologik uskunalar kombinatga keltirildi.
Qiymati 20,6 mln yevro boʻlgan asosiy texnologiya uskunalari uchun injiniring 100% ishlab chiqildi. Jami 2,58 mln yevro yordamchi uskunalar va ehtiyot qismlar injiniring loyihasining 100% ishlab chiqildi.
“Danieli” (Italiya) kompaniyalar guruhi montaj jamoasi bosqichma – bosqich qurilish maydonchasiga safarbarlik jarayoni davom etmoqda va kerakli texnikalarning aksariyat qismi qurilish maydonchasiga keltirildi.
Hozirgi kunga qadar qurilish maydonchasida 46,3 mln yevro yoki 76,5% (jami 60,5 mln yevro) miqdorida montaj ishlari va maslahat ishlari amalga oshirildi.
3. “Oʻzmetkombinat” AJ tomonidan bajarilayotgan ishlar boʻyicha
Qurilish-montaj boʻlinmasi tomonidan quyidagi ishlar amalga oshirildi:
- obyekt qurilishi uchun 18,5 gektar yer maydonini ajratish boʻyicha tegishli qarorlar rasmiylashtirildi;
- 893 m3 dan oshiq hajmda temirbeton konstruksiyalari oʻrnatildi;
- qurilish maydonlaridagi 8 ta mavjud yordamchi tsex, bino va inshootlar toʻliq demontaj qilindi;
- kombinat ichki logistika samaradorligini oshirish va yuk avtomobillarining uzluksiz oqimini ta'minlash maqsadida “Dalvarzin” kanali orqali yangi koʻprik hamda 6-son yangi nazorat-oʻtkazish punkti qurildi;
- qurilish maydonlarida muxandislik-geologiya ishlari toʻliq nihoyasiga etkazildi;
- 3-son temir parchalarini tayyorlash estakadaning toʻliq demontaji yakunlandi, jumladan, barcha ustunlar, plitalar, kranosti ustunlar va galereyalar (oʻtish joylari) toʻliq demontaj qilindi;
- ma'muriy korpus boʻyicha umumiy qurilish ishlari 100 foizi bajarildi;
- maishiy korpus boʻyicha umumiy qurilish ishlari 70 foizi bajarilgan boʻlib, hozirgacha bino qad rostlab tom qismi yopilgan, yakunlash ishlari loyihaning soʻnggi bosqichlarida rejalashtirilgan;
- oshxona qurilishi boʻyicha ishlar toʻliq yakunlanib, pudratchiga vaqtincha foydalanish uchun topshirilgan;
- 814 metrli yangi temir yoʻl toʻliq qurib bitkazilib, foydalanishga topshirilgan;
- markazlashgan ombor boʻyicha qurilish-montaj ishlari 100 foizi bajarilgan boʻlib, koʻprikli kranlar etkazib berilgan va tashqi kommunikasiya tortilishi ishlari amalga oshirilmoqda. Ayni vaqtda ushbu binodan “Danieli” kompaniyalar guruhi tomonidan etkazib berilgan uskunalarni saqlash ombori sifatida foydalanilmoqda;
- Bekobod shahridan kombinat hududiga eltuvchi, uzunligi
1,2 km boʻlgan yangi avtomobil yoʻli qurilishi toʻliq yakuniga etkazilib, foydalanishga topshirildi.
Tender natijasiga koʻra, Xitoyning AVIC kompaniyasi 12,7 mln yevro
taklif bilan texnik va tijoriy tomonlama gʻolib deb topilib yuqoridagi summaga shartnoma imzolandi va 2,5 mln yevro miqdorida avans mablagʻi va 8,8 mln yevro etkazib berilgan uskunalar uchun pul oʻtkazildi. 12,4 mln yevrolik yoki 97,8 % (jami 12,7 mln
yevro) uskunalar keltirildi va bojxona rasmiylashtiruvidan oʻtkazildi. Bazaviy loyiha 100%ga bajarildi va uskunalarni etkazib berish davom etmoqda.

Главная страница / Производство / Инвестиционные проекты
Информация о реализации инвестиционного проекта "Строительство литейно-прокатного комплекса" (по состоянию на 26 ноября 2024 года)
03.12.2024 03.12.2024 4306
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года № PQ-72 «Об утверждении инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022–2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов управления инвестиционными проектами», реализуется инвестиционный проект «Строительство литейно-прокатного комплекса» (далее — Проект), осуществляемый акционерным обществом «Узметкомбинат».
Работы, выполняемые в рамках проекта:
В рамках данного проекта заключены контракты на поставку технологического оборудования с группой компаний «Danieli» (Италия) на сумму 359,3 млн евро и на строительство с компанией «Ronesans Avrasya» (Турция) на сумму 170,0 млн евро.
1. Работы, выполняемые компанией «Ronesans Avrasya»: На текущий момент объем выполненных работ составляет 91,5% от общего объема. Для выполнения строительных и монтажных работ привлечено 1 513 рабочих, включая 281 инженера-технических сотрудников и 98 единиц техники. На строительной площадке компанией «Ronesans Avrasya» проводятся следующие работы:
• Установка фундаментов для технологического оборудования;
• Монтаж стальных конструкций;
• Работы по железобетонным конструкциям в первичном бассейне для защиты от коррозии;
• Разработка рабочей документации.
1. Работы, выполняемые группой компаний «Danieli» (Италия): Акционерным обществом «Узметкомбинат» произведены платежи на общую сумму 318,89 млн евро. Из этой суммы оборудование на сумму 298,8 млн евро или 94,9% доставлено на комбинат. Разработано 100% проектирование для основного технологического оборудования стоимостью 20,6 млн евро. Проектирование вспомогательного оборудования и запчастей на сумму 2,58 млн евро также завершено. Монтажная команда компании «Danieli» продолжает этапную доставку оборудования на строительную площадку, и большая часть необходимой техники уже доставлена. На текущий момент выполнено монтажных работ и консультативных услуг на сумму 46,3 млн евро или 76,5% (из общей суммы 60,5 млн евро).
2. Работы, выполняемые акционерным обществом «Узметкомбинат»: Отдел строительства и монтажа выполнил следующие работы:
• Оформлены документы на выделение земельного участка площадью 18,5 гектара для строительства объекта;
• Установлены железобетонные конструкции объемом более 893 м3;
• Проведен полный демонтаж 8 существующих вспомогательных цехов, зданий и сооружений на строительной площадке;
• Для улучшения внутренней логистики и обеспечения бесперебойного потока грузовых автомобилей построены новый мост через канал «Далварзин» и новый контрольно-пропускной пункт № 6;
• Завершены инженерно-геологические работы на строительных площадках;
• Завершен демонтаж эстакады № 3 для подготовки железных отходов, включая все столбы, плиты, колонны и галереи (переходы);
• Строительные работы административного корпуса завершены на 100%;
• Строительные работы по бытовому корпусу выполнены на 70%, на данный момент здание возведено до крыши, окончательная отделка запланирована на заключительные этапы проекта;
• Строительство кухни завершено, объект передан подрядчику для временного использования;
• Строено и введено в эксплуатацию 814 метров железнодорожных путей;
• Строительно-монтажные работы централизованного склада завершены на 100%, мостовые краны доставлены, работы по внешним коммуникациям продолжаются. В настоящее время этот склад используется для хранения оборудования, поставленного компанией «Danieli»;
• Построена и введена в эксплуатацию новая автомобильная дорога длиной 1,2 км от города Бекобод до территории комбината.
По итогам тендера китайская компания AVIC победила с предложением на сумму 12,7 млн евро, подписан контракт на эту сумму, из которых 2,5 млн евро — аванс, а 8,8 млн евро — за поставленное оборудование. На данный момент поставлено оборудование на сумму 12,4 млн евро или 97,8% от общей суммы (12,7 млн евро), которое прошло таможенное оформление. Базовый проект завершен на 100%, поставка оборудования продолжается.