03.12.2024 03.12.2024 5089
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasining 2022–2026-yillarga moʻljallangan investisiya dasturini tasdiqlash hamda investisiya loyihalarini boshqarishning yangi yondashuv va mexanizmlarini joriy etish toʻgʻrisida” 2021-yil 30-dekabrdagi PQ–72-son qaroriga asosan “Oʻzmetkombinat” AJ tomonidan “Quyuv-prokatlash majmuasini qurish” investisiya loyihasi (keyingi oʻrinlarda – Loyiha) amalga oshirilmoqda.
Loyihada amalga oshirilayotgan ishlar:
Mazkur loyihani amalga oshirish doirasida texnologik uskunalarni yetkazib berish uchun “Danieli” (Italiya) kompaniyalar guruhi bilan jami qiymati 359,3 mln yevrolik va qurilish ishlari uchun “Ronesans Avrasya” (Turkiya) kompaniyasi bilan 170,0 mln yevrolik shartnomalar imzolangan.
1. “Ronesans Avrasya” kompaniyasi tomonidan bugungi kunga qadar umumiy bajarilgan ishlar xajmi 91,5% tashkil etdi.
Mazkur loyihani amalga oshirish doirasida bosh pudratchi “Ronesans Avrasya” kompaniyasi tomonidan qurilish-montaj ishlariga 1 513 nafar ishchi-xodim jalb etilgan boʻlib, 281 nafari muhandis-texnik xodimlar hamda 98 ta texnikalar jalb qilingan.
Shu bilan birga, qurilish maydonida “Ronesans Avrasya” kompaniyasi tomonidan quyidagi ishlar amalga oshirilmoqda:
- texnologiya poydevorlarini oʻrnatish;
- poʻlat konstruksiyalarini montaj qilish;
- birlamchi zang tindirish hovuzida temir-beton ishlari;
- ishchi hujjatlarni ishlab chiqish.
2. “Danieli” (Italiya) kompaniyalar guruhi boʻyicha
Kombinat tomonidan jami 318,89 mln yevro miqdorida toʻlov amalga oshirildi. Shundan, qiymati 298,8 mln yevro yoki 94,9% texnologik uskunalar kombinatga keltirildi.
Qiymati 20,6 mln yevro boʻlgan asosiy texnologiya uskunalari uchun injiniring 100% ishlab chiqildi. Jami 2,58 mln yevro yordamchi uskunalar va ehtiyot qismlar injiniring loyihasining 100% ishlab chiqildi.
“Danieli” (Italiya) kompaniyalar guruhi montaj jamoasi bosqichma – bosqich qurilish maydonchasiga safarbarlik jarayoni davom etmoqda va kerakli texnikalarning aksariyat qismi qurilish maydonchasiga keltirildi.
Hozirgi kunga qadar qurilish maydonchasida 46,3 mln yevro yoki 76,5% (jami 60,5 mln yevro) miqdorida montaj ishlari va maslahat ishlari amalga oshirildi.
3. “Oʻzmetkombinat” AJ tomonidan bajarilayotgan ishlar boʻyicha
Qurilish-montaj boʻlinmasi tomonidan quyidagi ishlar amalga oshirildi:
- obyekt qurilishi uchun 18,5 gektar yer maydonini ajratish boʻyicha tegishli qarorlar rasmiylashtirildi;
- 893 m3 dan oshiq hajmda temirbeton konstruksiyalari oʻrnatildi;
- qurilish maydonlaridagi 8 ta mavjud yordamchi tsex, bino va inshootlar toʻliq demontaj qilindi;
- kombinat ichki logistika samaradorligini oshirish va yuk avtomobillarining uzluksiz oqimini ta'minlash maqsadida “Dalvarzin” kanali orqali yangi koʻprik hamda 6-son yangi nazorat-oʻtkazish punkti qurildi;
- qurilish maydonlarida muxandislik-geologiya ishlari toʻliq nihoyasiga etkazildi;
- 3-son temir parchalarini tayyorlash estakadaning toʻliq demontaji yakunlandi, jumladan, barcha ustunlar, plitalar, kranosti ustunlar va galereyalar (oʻtish joylari) toʻliq demontaj qilindi;
- ma'muriy korpus boʻyicha umumiy qurilish ishlari 100 foizi bajarildi;
- maishiy korpus boʻyicha umumiy qurilish ishlari 70 foizi bajarilgan boʻlib, hozirgacha bino qad rostlab tom qismi yopilgan, yakunlash ishlari loyihaning soʻnggi bosqichlarida rejalashtirilgan;
- oshxona qurilishi boʻyicha ishlar toʻliq yakunlanib, pudratchiga vaqtincha foydalanish uchun topshirilgan;
- 814 metrli yangi temir yoʻl toʻliq qurib bitkazilib, foydalanishga topshirilgan;
- markazlashgan ombor boʻyicha qurilish-montaj ishlari 100 foizi bajarilgan boʻlib, koʻprikli kranlar etkazib berilgan va tashqi kommunikasiya tortilishi ishlari amalga oshirilmoqda. Ayni vaqtda ushbu binodan “Danieli” kompaniyalar guruhi tomonidan etkazib berilgan uskunalarni saqlash ombori sifatida foydalanilmoqda;
- Bekobod shahridan kombinat hududiga eltuvchi, uzunligi
1,2 km boʻlgan yangi avtomobil yoʻli qurilishi toʻliq yakuniga etkazilib, foydalanishga topshirildi.
Tender natijasiga koʻra, Xitoyning AVIC kompaniyasi 12,7 mln yevro
taklif bilan texnik va tijoriy tomonlama gʻolib deb topilib yuqoridagi summaga shartnoma imzolandi va 2,5 mln yevro miqdorida avans mablagʻi va 8,8 mln yevro etkazib berilgan uskunalar uchun pul oʻtkazildi. 12,4 mln yevrolik yoki 97,8 % (jami 12,7 mln
yevro) uskunalar keltirildi va bojxona rasmiylashtiruvidan oʻtkazildi. Bazaviy loyiha 100%ga bajarildi va uskunalarni etkazib berish davom etmoqda.

Home / Production / Investment projects
Information on the implementation of the investment project "Construction of the Casting and Rolling Complex" (as of November 26, 2024)
03.12.2024
5088
In accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 30, 2021, No. PQ-72 "On approving the investment program of the Republic of Uzbekistan for 2022–2026 and introducing new approaches and mechanisms for managing investment projects", the investment project "Construction of the Casting and Rolling Complex" (hereinafter – the Project) is being implemented by the Joint Stock Company "Uzmetkombinat".
Works being carried out under the project:
Within the framework of this project, contracts were signed for the supply of technological equipment with the "Danieli" company group (Italy) for a total of 359.3 million euros, and for construction works with the "Ronesans Avrasya" company (Turkey) for 170.0 million euros.
Works carried out by the "Danieli" company group (Italy): The Joint Stock Company "Uzmetkombinat" has made payments totaling 318.89 million euros. Of this amount, equipment worth 298.8 million euros, or 94.9%, has been delivered to the plant. 100% of the engineering for the main technological equipment worth 20.6 million euros has been completed. 100% of the engineering for auxiliary equipment and spare parts totaling 2.58 million euros has also been completed. The assembly team from "Danieli" is continuing the phased mobilization process at the construction site, and most of the required equipment has been delivered to the site. To date, installation and consulting work worth 46.3 million euros, or 76.5% (of a total of 60.5 million euros), has been completed.
Works carried out by the Joint Stock Company "Uzmetkombinat": The construction and installation division has completed the following works:
As a result of the tender, China's AVIC company was declared the winner with a bid of 12.7 million euros, and a contract for this amount was signed. Of this, 2.5 million euros was paid as an advance, and 8.8 million euros was transferred for the supplied equipment. Equipment worth 12.4 million euros, or 97.8% of the total amount (12.7 million euros), has been delivered and passed through customs clearance. The basic project has been completed 100%, and the equipment supply is ongoing.