27.01.2025 27.01.2025 5433
O'tgan yil boshlanishida dekret ta’tiliga chiqdim. Biroq oilaviy sharoitim sabab 6 oydan so‘ng ishga chiqdim. Ammo ham ishlash, ham bolaga qarash qiyin ekan. Men yana qaytadan dekret ta’tiliga chiqsam bo‘ladimi?
A. Salimova.
Mehnat kodeksining 405-moddasiga asosan homiladorlik va tug‘ish ta’tili tugaganidan keyin, ayolning xohishiga ko‘ra, unga bolasi ikki yoshga to‘lguniga qadar bolani parvarishlash ta’tili beriladi. Bu davr uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadigan tartibda nafaqa to‘lanadi.
Ayolga uning xohishiga ko‘ra, bolasi uch yoshga to‘lguniga qadar uni parvarishlash uchun ish haqi saqlanmagan holda qo‘shimcha ta’til ham beriladi. Bolani parvarishlash ta’tillari davrida xodimning ish joyi (lavozimi) saqlanadi. Bu ta’tillarning ko‘pi bilan olti yili mehnat stajiga qo‘shiladi, shu jumladan mutaxassisligi bo‘yicha ish stajiga ham qo‘shib hisoblanadi.
Hozir siz dekret ta’tilidan ishga qaytib bir muncha muddat ishlagan bo‘lsangiz ham o‘z xohishingizga ko‘ra ariza yozib yana qaytadan bolani parvarishlash ta’tiliga bemalol chiqsangiz bo‘ladi. Bu ta’til xodimning xohishiga ko‘ra beriladigan ta’til bo‘lib, xodim undan bolasi 3 yoshga to‘lguniga qadar xohlagan paytida foydalanishga haqli. Shu sababli, ariza yozib ta’tilga bemalol chiqsangiz bo‘ladi. Bu davrda hech kim sizni ishdan bo‘shata olmaydi.

27.01.2025 27.01.2025 5675
В начале прошлого года я ушла в декретный отпуск. Однако из-за семейных обстоятельств через 6 месяцев я вернулась на работу. Но совмещать работу и уход за ребенком оказалось сложно. Могу ли я снова уйти в декретный отпуск?
А. Салимова
Согласно статье 405 Трудового кодекса, после окончания отпуска по беременности и родам, по желанию женщины, ей предоставляется отпуск по уходу за ребенком до достижения им двух лет. На этот период назначается пособие в порядке, установленном Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
По желанию женщины, ей также может быть предоставлен дополнительный отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трех лет. В период таких отпусков за сотрудником сохраняется его рабочее место (должность). Эти отпуска в общей сложности до шести лет засчитываются в трудовой стаж, включая стаж работы по специальности.
Если вы после декретного отпуска вернулись на работу и проработали некоторое время, вы вправе по собственному желанию написать заявление и снова уйти в отпуск по уходу за ребенком. Этот отпуск предоставляется по желанию сотрудника, и он может быть использован в любое время до достижения ребенком возраста 3 лет. Поэтому вы можете спокойно написать заявление и уйти в отпуск. Никто не имеет права уволить вас в этот период.