20.03.2025 20.03.2025 4563
Oʻzbekiston  Respublikasi  Prezidenti  rahbarligida  2024-yil  20-iyun  kuni kengaytirilgan  tarzda  oʻtkazilgan  videoselektor  yigʻilishining  32-sonli  bayoni  36-bandida 2024/2025- o‘quv yilidan boshlab, har yili muhandislik yo‘nalishlari bo‘yicha “Eng  yaxshi  g‘oya”,  “Eng  yaxshi  loyiha”  va  “Eng  yaxshi  ixtiro”  respublika  ko‘rik-tanlovlarini o‘tkazish vazifasi belgilab berilgan.
Mazkur  tanlovni  yuqori  saviyada  tashkil  etish  maqsadida  Vazirlar  Mahkamasi majlisining  2025-yil  28-fevraldagi  10-son  bayonining  2-ilovasi  bilan  “2024/2025-oʻquv yilida  muhandislik  yoʻnalishlari  boʻyicha  respublika  koʻrik-tanlovlarini  oʻtkazish  va gʻoliblarni aniqlash tartibi toʻgʻrisidagi nizom” tasdiqlandi.
Tanlovga joriy yilning 16-mart kunidan boshlab e’lon berilgan bo‘lib, joriy yilning 31-mart  kuniga  qadar  arizalarni  qabul  qilish  (muhandis.edu.uz  platformasi  orqali) rejalashtirilmoqda.
Ma’lumot  uchun:  Tanlov  “Eng  yaxshi  g‘oya”,  “Eng  yaxshi  loyiha”  va  “Eng  yaxshi ixtiro”  yo‘nalishlari  bo‘yicha  alohida  3 ta  kategoriya - 40 yoshdan  oshmagan  professor- o‘qituvchilar, talabalar hamda amaliyotchi muhandislar o‘rtasida o‘tkaziladi.

20.03.2025 20.03.2025 4726
According to clause 36 of Protocol No. 32 of the extended videoconference meeting chaired by the President of the Republic of Uzbekistan on June 20, 2024, starting from the 2024/2025 academic year, the "Best Idea," "Best Project," and "Best Invention" national competitions in engineering fields will be held annually.
To ensure a high-level organization of the competition, the "Regulations on Holding National Engineering Competitions in the 2024/2025 Academic Year and Determining Winners" were approved by the Cabinet of Ministers' Protocol No. 10 on February 28, 2025.
Applications are open from March 16 to March 31 via the muhandis.edu.uz platform.
Competition Categories:
"Best Idea"
"Best Project"
"Best Invention"
Who Can Participate?
The competition will be held in three categories:
Professors and lecturers under 40 years old
Students
Practicing engineers
Awards:
1st place – Electric car (9 winners)
2nd place – Internship abroad
3rd place – Cash prizes
Competition Stages:
April – 1st stage
May – 2nd stage
June – 3rd stage
This competition aims to support innovative ideas and projects in engineering, encourage young professionals, and contribute to the country's scientific and technological development.