20.03.2025 20.03.2025 4563
Oʻzbekiston  Respublikasi  Prezidenti  rahbarligida  2024-yil  20-iyun  kuni kengaytirilgan  tarzda  oʻtkazilgan  videoselektor  yigʻilishining  32-sonli  bayoni  36-bandida 2024/2025- o‘quv yilidan boshlab, har yili muhandislik yo‘nalishlari bo‘yicha “Eng  yaxshi  g‘oya”,  “Eng  yaxshi  loyiha”  va  “Eng  yaxshi  ixtiro”  respublika  ko‘rik-tanlovlarini o‘tkazish vazifasi belgilab berilgan.
Mazkur  tanlovni  yuqori  saviyada  tashkil  etish  maqsadida  Vazirlar  Mahkamasi majlisining  2025-yil  28-fevraldagi  10-son  bayonining  2-ilovasi  bilan  “2024/2025-oʻquv yilida  muhandislik  yoʻnalishlari  boʻyicha  respublika  koʻrik-tanlovlarini  oʻtkazish  va gʻoliblarni aniqlash tartibi toʻgʻrisidagi nizom” tasdiqlandi.
Tanlovga joriy yilning 16-mart kunidan boshlab e’lon berilgan bo‘lib, joriy yilning 31-mart  kuniga  qadar  arizalarni  qabul  qilish  (muhandis.edu.uz  platformasi  orqali) rejalashtirilmoqda.
Ma’lumot  uchun:  Tanlov  “Eng  yaxshi  g‘oya”,  “Eng  yaxshi  loyiha”  va  “Eng  yaxshi ixtiro”  yo‘nalishlari  bo‘yicha  alohida  3 ta  kategoriya - 40 yoshdan  oshmagan  professor- o‘qituvchilar, talabalar hamda amaliyotchi muhandislar o‘rtasida o‘tkaziladi.

В соответствии с пунктом 36 протокола №32 расширенного видеоселекторного совещания под председательством Президента Республики Узбекистан от 20 июня 2024 года, начиная с 2024/2025 учебного года, ежегодно будут проводиться республиканские конкурсы «Лучшая идея», «Лучший проект» и «Лучшее изобретение» в инженерных направлениях.
Для организации конкурса на высоком уровне постановлением Кабинета Министров №10 от 28 февраля 2025 года утвержден «Порядок проведения республиканских конкурсов по инженерным направлениям в 2024/2025 учебном году и определения победителей».
Прием заявок открыт с 16 по 31 марта на платформе muhandis.edu.uz.
Конкурс проводится по трём направлениям:
«Лучшая идея»
«Лучший проект»
«Лучшее изобретение»
Категории участников:
Конкурс проводится среди трёх категорий участников:
Преподаватели и профессора в возрасте до 40 лет
Студенты
Инженеры-практики
Призовой фонд:
1-е место – электромобиль (9 победителей)
2-е место – стажировка за границей
3-е место – денежные призы
Этапы конкурса:
Апрель – I этап
Май – II этап
Июнь – III этап
Конкурс направлен на поддержку инновационных идей и проектов в инженерной сфере, поощрение молодых специалистов и вклад в научно-техническое развитие страны.