GENDER AUDITI O‘TKAZILDI
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda gender tengligini rivojlantirish borasida muayyan yutuqlarga erishildi. Xalqaro standartlarga javob beradigan gender siyosatini amalga oshirish uchun huquqiy baza yaratildi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasining "Ayollar va erkaklar uchun teng huquqlari va imkoniyatlarning kafolatlari to‘g‘risida" va "Ayollarni zulm va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida" gi Qonunlari hamda 2030-yilgacha gender tengligiga erishish bo‘yicha milliy strategiya qabul qilindi.
Gender siyosatini yanada takomillashtirish maqsadida qabul qilingan yangiliklardan biri gender qonunchiligiga gender auditi to‘g‘risidagi qoidalarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘ldi. Shunday qilib, barcha davlat tashkilotlarida gender yondashuvining holatini o‘rganish va kasaba uyushmalari Federatsiyasi tomonidan ayollar va erkaklar uchun teng huquq va imkoniyatlarni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqish mexanizmi jamoatchilik nazorati sifatida joriy etildi.
18-sentabr kuni Gender auditi "O‘zmetkombinat" AJda ham bo‘lib o‘tdi. Unda gender auditi ishchi guruhi rahbari, O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi mehnat inspeksiyasi inspektori Muqaddas Muyitdinova, energetika, neft-gaz va geologiya xodimlari kasaba uyushmalari respublika kengashi xotin-qizlar masalalari qo‘mitasi raisi maslahatchisi Yulduzxon Adilova tashrif buyurdi.

СОСТОЯЛСЯ ГЕНДЕРНЫЙ АУДИТ
В последние годы в Узбекистане достигнуты определенные успехи в области продвижения гендерного равенства. Создана правовая база для реализации гендерной политики, отвечающий международным стандартам. В частности, приняты Законы Республики Узбекистан «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснения и насилия» а также Национальная стратегия по достижению гендерного равенства до 2030 года.
Одним из новшеств, принятых в целях дальнейшего совершенствования гендерной политики, стало внесение изменений и дополнений в гендерное законодательство положений касательно гендерного аудита.
Тем самым внедрен механизм изучения состояния гендерного подхода во всех государственных организациях и разработка мер по обеспечению равных прав и возможностей для женщин и мужчин со стороны Федерации профсоюзов в качестве общественного контроля.
Гендерный аудит состоялся и в АО «Узметкомбинат». 18 сентября наше предприятие посетили руководитель рабочей группы гендерного аудита, инспектор трудовой инспекции Федерации профсоюзов Узбекистана Мукаддас Муйитдинова, советник председателя комитета по женским вопросам Республиканского совета профсоюзов работников энергетики, нефтегаза и геологии Юлдузхон Адилова.